Formy odrzucenia dziecka

Granicy odrzucenia zbyt mało wyraźne, ale można określić pewne rodzaje odrzucenia.

Bezwarunkowe odrzucenie dziecka. Na ogół występuje u osób z instynktem rodzicielskim. Dziecko może być przeszkodą do osiągnięcia celów lub w celu uzyskania przyjemności z życia. Często tacy rodzice “zaparkowany” dziecko do dziadków, prędzej oddają do przedszkola (żłobka), zostaje wysłany do szkoły z pełnym wyżywieniem lub całodobową treści. Po porodzie matka nie karmi dziecka piersią nie w życie fizjologicznych przyczyn, z powodu niechęci. Dziecięce kaprysy mogą powodować ataki agresji z powodu braku litości i miłości do dziecka.

Często rodzice dobrze wiedzą, że zachowują się prawidłowo, ale nie mogą zmienić swój stosunek do dziecka.

Warunkowe przyjęcie. Może wystąpić z powodu tego, że dziecko było , lub, być może, wraz z pojawieniem się dziecka związane są negatywne lub nawet tragiczne wydarzenia w rodzinie (np. śmierć lub choroba matki, płatna z rodziny taty, utrata mieszkania lub pracy), lub z powodu innych przyczyn. Otoczenia, a zwłaszcza matka, na poziomie podświadomości wiążą się z dzieckiem życiowe problemy i rzutowane na niego swój stosunek do życia. Rodzice nie chcą przyjmować i kochać dziecko, jak chcą wziąć swoją życie. Przy tym spełniają one potrzeby dziecka, grając rolę mamy lub taty, tak jak to jest zalecane społeczeństwem. Często tacy rodzice się w tym, że nie mogą kochać dziecko. Cierpią z powodu jego odrzucenia, zwracają się do psychologów i potrzebują pomocy i wsparcia nie mniej, niż same dzieci.

Emocjonalne odrzucenie. W tym przypadku rodzice wykonują władzę rodzicielską funkcji w pełnym zakresie: opieki, wykazują troskę, przeżywają podczas choroby, interesują się życiem swoich dzieci. Emocjonalne odrzucenie może przejawiać się tylko w niektórych formach:

Stałe morały. Rodzicom wydaje się, że dzieci zachowują się nie tak, jak trzeba. Z tego powodu są one stale wychowują dzieci, karane za najmniejsze przewinienia, pozostając w tych momentach, jak zwykle, z zimną krwią. W takich rodzinach mogą być nagminne moralne upokorzenie.

“Lodowe” milczenie. Wykroczenia dziecka podlega karze “lodową” milczeniem. A tak jak u “wrócić do dziecka” rodzice zauważają bardzo wiele wykroczeń, w rodzinie mocno instalowane są chłodne stosunki.

Pełna . Dzieci często są pozostawione same sobie. W rodzinie nie ustalono ramy postępowania, rodzice nie interesują się duchowym stanem dziecka. Często to występuje po rozwodzie, kiedy rodzice są zajęci urządzeniem swoim życiu osobistym. Czasami tłumaczy się wysokim poziomem zatrudnienia nowoczesnych rodziców, ale przecież duchowy kontakt nie wymaga dużej ilości czasu, prawda?

Podmiana duchowej bliskości materialnymi wartościami. Rodzice usprawiedliwiają się brakiem czasu i koniecznością pracy na rzecz wspólnego szczęścia rodzinnego. Ale za żadne pieniądze nie można kupić czułość i miłość bliskich. A czas, który mógłby być im poświęcone, bez śladu odpływa.

Sponsor wpisu: Sklep Banaby.pl, który ma w swojej ofercie produkty takie jak kocyki dla dzieci, zasłony dziecięce oraz łóżko dziecięce – kliknij. Polecamy sklep Banaby.pl